Centrum biznesowe iDream.

Profesjonalnie. Na czas.

iOS 13 – już dostępny!

Mając ponad miliard użytkowników, iOS jest systemem operacyjnym o jednym z największych zasięgów na świecie. Oto zmiany, jakie wprowadza do Twojego iPhone i iPada.

iOS 13 został zaanonsowany, zgodnie z oczekiwaniami, na czerwcowej konferencji deweloperów WWDC firmy Apple. To kolejna wersja z istotnymi zmianami jednego z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych systemów wszechczasów. Aktualizacja wprowadza wiele nowych funkcji i zapewnia programistom szereg zróżnicowanych narzędzi do tworzenia bardzo zaawansowanych aplikacji.

Instalacja

Aktualizacja iOS 13 została opublikowana około godziny 10.00, dokładnie 19 września 2019 roku. Ze względu na skalę światową, może trochę potrwać, zanim będzie dostępna na Twoim telefonie. W końcu jednak otrzymasz powiadomienie o dostępnej aktualizację. Możesz również wymusić aktualizację ręcznie: Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania.

Wspierane urządzenia

Wraz z wprowadzeniem iOS 13, Apple kończy wsparcie dla urządzeń z pamięcią RAM do 1GB. Oznacza to, że w porównaniu do iOS 11 i iOS 12, iPhone 5s, iPhone 6 i iPhone 6 Plus nie będzie już wspierany.

Z kolei iPadOS 13 nie będzie wspierał iPada mini, mini 2 i mini 3 oraz oryginalnego iPada Air.

Poniżej przedstawiamy pełną listę obsługiwanych urządzeń dla iOS 13:
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. generacja)

Lista obsługiwanych urządzeń dla iPadOS 13:
 • iPad Pro 12,9 cala
 • 11-calowy iPad Pro
 • iPad Pro 10,5 cala
 • iPad Pro 9,7 cala
 • iPad (6. generacji)
 • iPad (5. generacji)
 • iPad mini (5. generacji)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. generacji)
 • iPad Air 2

Nowości i różnice

Tryb ciemny

Tak, przypuszczenia się sprawdziły. iOS 13 wprowadza tryb ciemny do mobilnego systemu operacyjnego Apple. Apple pokazał nowe ciemne tła jak i również powiadomienia oraz widżety w nowej stylistyce. Nowy wygląd na pewno spodoba się każdemu.

Znowu lepsza wydajność

Wraz z opublikowaniem iOS 12, Apple skupił się na wydajności. Poprawił szybkość w porównaniu do kilku ostatnich wersji, szczególnie na starszych urządzeniach. Apple kontynuuje te wysiłki na iPhonie i iPadzie również w iOS 13.

Apple szacuje, że Face ID odblokowuje system o 30% szybciej.

Aplikacje będą pakowane w inny sposób, dzięki czemu czas pobrań będzie o 50% mniejszy, a aktualizacji o 60%.

iPadOS

W iPadzie będą wszystkie zmiany, które znajdziesz w iOS 13 dla iPhona oraz dodatkowo wiele innych funkcji charakterystycznych dla iPada.

Stąd decyzja, aby systemowi operacyjnemu nadać własną nazwę iPadOS.

Jeśli miałeś nadzieję, że iOS 13 sprawi, że Twój iPad stanie się lepszym zamiennikiem laptopa: bingo! Będziesz zachwycony prezentowanym systemem. Możesz przypinać widżety do ekranu głównego, a także łatwo przeglądać i przesuwać palcem po wielu aplikacjach.

Wiele widoków „pulpitów”, które można zobaczyć w nowym oknie Prezentacji Aplikacji, robi wrażenie. Możesz nawet uruchomić wiele okien tej samej aplikacji (np. Mail) i dwa okna innej (np. Word) obok siebie.

Aplikacja Pliki jest zgodna z SMB (przyp. tłum. Server Message Block, system współdzielenia zasobów w sieci). Współdzielone foldery iCloud, obsługuje pendrive’y USB oraz natywnie zip i unzip. A jeśli chcesz importować pliki bezpośrednio do aplikacji (np. zdjęcia z aparatu do aplikacji Lightroom), możesz to teraz zrobić!

Więcej nowości

Safari pokazuje teraz widoki przeglądarki na komputerze, opóźnienie Apple Pencil zostało zmniejszone o połowę, dostępne są nowe gesty do nawigacji tekstem, a czcionki możesz pobierać bezpośrednio z App Store.

Inteligentniejsza Siri

Siri otrzymuje wiele ulepszeń w iOS 13 i iPadOS 13.

Przede wszystkim: nowy system głosowy o nazwie „Neural Text to Speech”. Zamiast łączyć ze sobą fragmenty dźwięków w słowa, nowy system wykorzystuje sieć neuronową do generowania głosu w oprogramowaniu w nowy sposób. Wygładza brzmienie słów i jest o wiele bardziej naturalny. Skróty Siri są teraz wbudowane w system operacyjny, nie trzeba ich już pobierać z App Store. System wykorzystuje mechanizm uczenia maszynowego do tworzenia sugerowanych automatyzacji dla zadań powtarzalnych.

CarPlay przerobiony

Apple obiecywał, że aplikacja CarPlay otrzyma największą aktualizację w historii systemu iOS. I tak też się stało!

Nowy pulpit nawigacyjny pokazuje mapę z jednej strony, a przydatne przyciski z drugiej. Można sterować muzyką, wyświetlać wiadomości i uzyskiwać inne przydatne informacje bez przeskakiwania między aplikacjami.

Większość aplikacji, takich jak Apple Music, zostało przeprojektowanych.

Siri działa teraz, wyświetlając mały wskaźnik na ekranie, zamiast zajmować cały wyświetlacz, jak poprzednio.

Nowe funkcje dla AirPods

Jeśli jesteś jednym z milionów ludzi używającymi swoje ulubione AirPods’y, pokochasz nowe funkcje iOS 13.

Siri może czytać wiadomości, gdy tylko nadejdą, a Ty możesz natychmiast odpowiedzieć bez konieczności ponownego uruchamiania Siri. Funkcja działa z każdą aplikacją do obsługi wiadomości zgodną z SiriKit. iOS 13 będzie mógł udostępniać dźwięk drugiej osobie korzystającej z AirPods. Możecie razem słuchać muzyki lub oglądać wideo, przesyłając dźwięk zarówno do słuchawek AirPods, jak i do znajomych. Udostępnianie jest inicjowane przez zbliżenie telefonów.

Dodatkowa funkcjonalności prywatności

Apple przedstawia całkowicie nową, związaną z prywatnością funkcję o nazwie „Zaloguj się z Apple”. To podobne rozwiązanie, jak przyciski „Zaloguj się przez Google” lub „Zaloguj się przez Facebooka”. Ułatwiają rejestrację bez tworzenia nowych kont.

Logowanie przez Apple różni się od dotychczasowych tym, że nie pobiera wielu danych osobowych i danych śledzenia . Minimalizuje też przekazywanie danych do aplikacji, usługi lub witryny internetowej, do której się logujesz.

Apple nie poda Twojego imienia i nazwiska, chyba że wcześniej wyrazisz na to zgodę. Jeśli usługa wymaga adresu e-mail, możesz podać adres powiązany z Twoim Apple ID. Możesz też wybrać unikalny, losowy adres e-mail, który Apple wygeneruje dla Ciebie w czasie logowania, a później przekieruje Twoją pocztę na Twój rzeczywisty e-mail. Tak więc aplikacja, witryna lub usługa nigdy nie dostaną Twojego prawdziwego adresu e-mail, a losowe adresy tymczasowe możesz usunąć, gdy tylko chcesz odciąć dostęp.

Apple ogranicza również nadużycia usług lokalizacyjnych. Nowa opcja pozwoli przyznać aplikacji dostęp do lokalizacji tylko raz. Przy następnym uruchomieniu, aplikacja zapyta ponownie o wyrażenie zgody. Apple powiadomi Cię, gdy aplikacja będzie używać śledzenia w tle. Uniemożliwi również aplikacjom korzystanie z danych Wi-Fi i Bluetooth w celu określenia Twojej lokalizacji, o ile nie uzyska Twojej uprzedniej zgody.

HomeKit Secure Video

Większość domowych kamer bezpieczeństwa przesyła Twoje filmy (niezaszyfrowane!) do chmury. Apple opracowała system o nazwie HomeKit Secure Video, który przetwarza wideo lokalnie w domu za pośrednictwem HomeKit Hub (Apple TV, HomePod lub podłączonego iPada). Szyfruje je, a następnie przechowuje online na koncie iCloud. Konto iCloud o pojemności 200 GB zapewnia miejsce na jedną kamerę, a konto 2 TB – do pięciu. Dobra wiadomość jest taka, że miejsce na filmy nie wlicza się do limitów w iCloud.

Apple nie ma swojej kamery w ofercie, ale opiera się na kamerach innych producentów, które dają możliwość korzystania z HomeKit Secure Video: Netatmo, Eufy i Logitech.

Zdjęcia i ulepszenia aparatu

Aplikacja Aparat nie ma wielu ulepszeń w iOS 13. Największą nowością jest możliwość sterowania oświetleniem w trybach oświetlenia portretowego. Oprócz tego edycja obrazu staje się dużo bardziej wydajna. Pojawiły się nowe funkcje do regulacji efektów, takich jak jasność, kontrast, ekspozycja, ciepło, odcień itp. Znajdziesz też o wiele więcej efektów w porównaniu do obecnych możliwości.

Przeglądanie zdjęć jest prostsze i przyjemniejsze dzięki nowej karcie Zdjęcia. System organizuje zdjęcia w grupy: lata, miesiące, dni i wszystkie zdjęcia. Widoki lata, miesiące i dni wykorzystują inteligentny algorytm do wyświetlania najważniejszych zdjęć przedstawiając je w ciekawym kolażu

Nowości czekają nas także w funkcji „Video” – edycja możliwa jest już nie tylko w zdjęciach.

Ulepszenia aplikacji Mapy

Apple rozpoczął w zeszłym roku prace modernizacyjna nad aplikacją Mapy. Jak dotąd wprowadził ulepszenia tylko na obszarze północnej Kalifornii Stanów Zjednoczonych. Nowe mapy, dla reszty świata, pojawią się w przyszłym roku.

Jednak aplikacja Mapy to nie tylko bardziej szczegółowe mapy. Pojawiają się też inne funkcje. Możesz oznaczyć swoje ulubione miejsca do szybkiego dostępu od razu po otwarciu aplikacji i uporządkować listy miejsc, które można łatwo udostępniać znajomym. Funkcja szczególnie przydatna przy organizowaniu listy według kategorii (na przykład ulubionych restauracji) lub do organizowania wycieczek.

Na obszarach, na których dostępne są nowe mapy w wysokiej rozdzielczości, w niektórych lokalizacjach może być widoczna lornetka. Stuknij w nią, aby uzyskać podgląd obszaru w bardzo wysokiej rozdzielczości z płynnym przewijaniem i opisanymi lokalizacjami.

Memoji i naklejki w zupełnie nowej odsłonie

Apple dodaje całą masę nowych fryzur, makijażu, akcesoriów i personalizacji. Od nowych słuchawek (oczywiście AirPods), po kolczyki w języku, czy nawet taki detal jak zęby.

Twoje Memoji będzie również używane do automatycznego tworzenia nowych obrazów na wzór wyrażenia popularnych emoji. Zamiast wysyłać komuś kciuk w dół, będziesz mógł wysłać swoje Memoji. Animowanie Memoji z wykorzystaniem Twojej twarzy wymaga urządzenia z czujnikiem TrueDepth. Edytor Memoji jest dostępny na każdym urządzeniu z procesorem A9 lub lepszym. To praktycznie każde urządzenie, na którym można uruchomić iOS 13 i iPadOS 13.

Zupełnie nowa aplikacja Przypomnienia

Wiele aplikacji jest modyfikowanych w iOS 13, ale aplikacja Przypomnienia została całkowicie odnowiona. Szybki pasek narzędzi umożliwia dodawanie przypomnień przy użyciu języka naturalnego. Siri przeanalizuje godziny, daty i lokalizacje w ramach wpisywanego tekstu, aby utworzyć dla Ciebie odpowiednie przypomnienie.

Kiedy piszesz coś w Wiadomościach, Siri może zasugerować przypomnienie w wyskakującym okienku. Listy inteligentne pogrupują przypomnienia na podstawie Twojego harmonogramu, dzięki czemu możesz zobaczyć przypomnienia w bardziej dogodny sposób.

Klawiatura przesuwana

Apple zaktualizował klawiaturę, aby umożliwić przesuwanie między literami w celu tworzenia słów. Apple nazywa to klawiaturą QuickPath i od lat jest to funkcja innych mobilnych systemów operacyjnych oraz klawiatur innych firm. Zaktualizowano także selektor emotikonów na klawiaturze, aby wyświetlał nowe Memoji.

Twoje imię i nazwisko oraz zdjęcie w Wiadomościach

Obecnie, jeśli ktoś wyśle Ci wiadomość, a jego imię i nazwisko oraz zdjęcie nie znajdują się w Twoich Kontaktach, wyświetli się tylko numer telefonu lub adres e-mail oraz puste miejsce zamiast zdjęcia. Nowe Wiadomości pozwalają ustawić obraz i nazwę dla siebie, a następnie udostępniać je automatycznie każdej osobie, do której wysyłasz wiadomość.

Artykuł za Apple, oryginał możesz znaleźć tutaj:

https://www.apple.com/pl/newsroom/2019/06/apple-previews-ios-13/