Centrum biznesowe iDream.

Profesjonalnie. Na czas.

MacBook Pro, który robi wrażenie. Recenzja MacBook Pro 16” 2,4 GHz z 8-rdzeniowym procesorem Core i9 (2019)

Wraz z MacBook Pro 16”, firma postawiła sobie za cel stworzenie laptopa na podstawie uwag wyrażanych szeroko przez użytkowników – a to zupełnie inne podejście, jeżeli chodzi o Apple. Większość użytkowników jest przyzwyczajonych do tego, że Apple nadaje ton i kierunek oraz oczekuje, że użytkownicy po prostu pójdą za nurtem. Ale w końcu doszło do przełomu i użytkownicy zaczęli głośno narzekać na rzeczy, które nie podobają się w MacBook Pro, a Apple – o dziwo – bierze je pod uwagę.

Tak więc Apple zmienił kurs.
W przypadku poprzedniego modelu 15” zawsze pojawiała się wątpliwość typu „tak, ale …”. W przypadku MacBook Pro 16”, który jest jego następcą, użytkownicy mają mniejsze możliwości na taki komentarz. Nowy laptop to świetne połączenie użyteczności i wydajności, które rozwiązuje największe problemy swojego poprzednika. Żegnaj motylku, witaj Magic Keyboard! Spośród wszystkich funkcji promowanych w nowym MacBook Pro w centrum uwagi znajduje się nowa klawiatura Magic Keyboard. Klawiatura z mechanizmem motylkowym, wprowadzona w MacBook Pro w 2016 roku zniknęła, a wraz z nią pewnie zniknie mnóstwo skarg użytkowników.

Apple użył technologii iMac Magic Keyboard jako podstawy klawiatury w nowym MacBook Pro 16”. Mechanizm nożycowy z klawiszami, które mają nieco większy skok (1 mm w porównaniu z 0,5 mm) powoduje, że klawiatura jest zupełnie inna. Klawiatura motylkowa, pomimo jej miękko brzmiącej nazwy, jest twarda i niewygodna, a pisanie na niej przypomina uderzanie palcami o skały. Zupełnie inne doświadczenia mamy z klawiaturą nożycową. Jest delikatniejsza, a jeśli po długiej sesji pisania na klawiaturze motylkowej bolały Cię palce, to nie doświadczysz tego na Magic Keyboard. Klawiatura motylkowa ma wyraźny, głęboko brzmiący dźwięk, który wypełnia pomieszczenie. Jest po prostu głośna. Nowa klawiatura jest znacznie cichsza, a jej lżejszy dźwięk jest prawie niezauważalny. To dźwięk, który nie rozprasza Twojej uwagi.

Touch Bar jest nadal częścią MacBook Pro, czy tego chcesz, czy nie. Jedyna różnica dotyczy klawiszy Escape i Touch ID, które ponownie stały się zwykłymi klawiszami i strzałek w prawym dolnym rogu klawiatury, które powróciły do układu odwróconego T, a prawa i lewa strzałka mają połowę wysokości innych klawiszy. To zmiany oczekiwane, przywracające intuicyjność w czasie pisania.

To wszystko, co zostało powiedziane wyżej, zmienia klawiaturę na lepsze. Apple, w swoim dążeniu, prawie obsesji do coraz cieńszych laptopów, doszedł do punktu, w którym poświęcił użyteczność wobec wymiarów laptopa. Decyzje dotyczące klawisza Escape i strzałek najwyraźniej podejmowano bez badania preferencji użytkowników. Klawiatura jest kluczowym urządzeniem wejściowym, więc jak to możliwe, że zmiany nie były dostatecznie analizowane? Apple produkuje laptopy MacBook od ponad 18 lat; być może był to przypadek przyjęcia założenia, że klawiatura jest pewnikiem.

Apple potwierdził, że w przypadku nowego laptopa, zbadał dokładnie preferencje użytkowników. Należą się uznania za przeprowadzenie tych badań, które m.in. pozwoliły poprawić klawiaturę i ostateczne rozwiązać problemy. Ale klawiatura motylkowa jest nadal instalowana na wszystkich innych laptopach MacBook. Apple, póki co, nie poinformował oficjalnie, czy klawiatura nożycowa zostanie zaimplementowana 13” MacBook Pro czy MacBook Air. Miejmy nadzieję, że w końcu tak się stanie.

Duża, świetnie wyglądająca matryca

Do 2012 roku Apple produkował MacBook Pro 17”, który miał wielu fanów. Jasne, był ciężki, a jego rozmiar sprawiał, że był trochę nieporęczny. Wielu podobał się duży ekran, poprzednik matrycy Retina, z natywną rozdzielczością 1920 x 1200. Obecnie w ofercie nie ma laptopa 17”, ale wyświetlacz Retina oferują wyższą rozdzielczość. Przy użyciu opcji w Preferencjach systemowych > Monitory, można wyjść poza maksymalną skalowaną rozdzielczość i uzyskać więcej miejsca na ekranie.

Te same badania wykazały, że użytkownicy chcą MacBook z matrycą większą niż 15”, więc wydaje się, że oferta 16” jest dobrym kompromisem. Jest większa, ale nie na tyle, by zniechęcać wielu potencjalnych użytkowników, a nowe rozwiązania techniczne nie zostawiły śladu ze świata poprzednika 17”. Z natywną rozdzielczości 3072×1920 16” matryca Retina w MacBook Pro ma mniejsze ramki niż poprzednik 15” – górna ramka jest o 25% mniejsza, a boczne o 34%. Podobnie jak inne MacBook Pro, 16” model ma jasność 500 nitów i obsługuje gamę kolorów P3. Edytorzy wideo na pewno docenią nową funkcję, która pozwala użytkownikowi dostosować częstotliwość odświeżania w preferencjach systemu monitorów.

MacBook Pro zawsze miał świetne matryce, a 16” wersja nie zawodzi. Obrazy wyglądają fantastycznie, tekst jest czysty, a podświetlenie nie ma zauważalnych nierówności.

 

CPU, GPU i wydajność

Procesory Intel dziewiątej generacji (o nazwie kodowej Coffee Lake) w MacBook Pro 16” są takie same, jak w ostatnim MacBook Pro 15”. Konfiguracja modelu testowego to 8-rdzeniowy procesor Intel Core i9 2,4 GHz. W standardowych konfiguracjach model 16” ma 6-rdzeniowy procesor Core i7 2,6 GHz lub 8-rdzeniowy Core i9 2,3 GHz. Jeżeli chodzi o grafikę, to testowaliśmy MacBook Pro 16” wyposażony w procesor AMD Radeon Pro 5500M z 8 GB pamięci wideo GDDR6. Wersje standardowe MacBook Pro 16” wyposażone są w pamięć 4 GB lub AMD Radeon Pro 5300M 4 GB. Starszy MacBook Pro 15”, którego używaliśmy w tej recenzji do porównania, ma 4 GB procesor graficzny AMD Radeon Pro Vega 20. Oba laptopy są również wyposażone w zintegrowany procesor graficzny Intel UHD Graphics 630. MacBook Pro 16”, mają standardowo 16 GB pamięci RAM, którą w momencie zakupu można rozszerzyć do 64 GB. Apple używa pamięci RAM DDR4 2666 MHz, która jest częścią płyty głównej, więc nie można później jej powiększyć. Nasza jednostka testowa była wyposażona w 32 GB pamięci RAM. Aby ocenić wydajność MacBook Pro 16”, przeprowadziliśmy serię testów porównawczych. Testy przeprowadziliśmy także na MacBook Pro 15” z procesorem i9 2,4 GHz. Oba laptopy są wyposażone w ten same procesor i mają 32 GB pamięci, ale model 16” ma procesor graficzny Radeon Pro 550M, podczas gdy model 15” ma kartę Radeon Pro Vega 20.

Geekbench 5: Single-Core CPU

Geekbench 5: Multi-Core CPU

Nic dziwnego, że oba laptopy mają podobne wyniki w testach porównawczych Geekbench 5 Single CPU i Multi CPU. To samo dzieje się po uruchomieniu testu porównawczego Compute w Geekbench 5 na zintegrowanym GPU Intel: w testach OpenCL i Metal MacBook Pro 16” uzyskał wyniki odpowiednio 5231 i 4889, podczas gdy MacBook Pro 15” uzyskał wyniki 5243 i 4882.

Geekbench 5: Compute OpenCL (discrete GPU)

Geekbench 5: Compute Metal (discrete GPU)

Zmiana wydajności staje się bardziej widoczna podczas testowania oddzielnego GPU. W teście Geekbench 5 Compute GPU Radeon Pro 5500M w MacBook Pro 16” daje temu laptopowi około 15% wzrost w porównaniu z Radeon Pro Vega 20 w MacBook Pro 15” w OpenCL i około 5% wzrost w Metal.

Cinebench R20 CPU

Test porównawczy Cinebench R20 to wielowątkowy test obciążenia procesora, który jest bardziej intensywny niż test wielordzeniowy procesora w Geekbench 5. Tutaj widzimy, że MacBook Pro 16” jest około 12% szybszy niż MacBook Pro 15”, mimo że oba laptopy mają te same procesory. Różnicę powoduje przeprojektowanie architektury MacBook Pro 16” pod kątem chłodzenia. Dzięki temu procesor może pracować z wyższymi prędkościami przez dłuższy czas.

Unigine Heaven

Unigine Valley

Testy porównawcze Unigine Heaven and Valley wymagają wydajnej karty graficznej. W tym teście MacBook Pro 16” znacznie przewyższył model 15”: w teście Heaven był o 24% szybszy, a w Valley o 15%.

Handbrake 4K to 1080p video encode

W naszym teście Handrake wzięliśmy plik wideo 4K Tears of Steel i przekonwertowaliśmy je przy użyciu ustawienia Fast 1080p30. To test na tyle intensywny, że uruchamia wentylatory obu MacBooków. Widzimy, że nowy MacBook Pro 16” zapewnia lepsze parametry niż jego poprzednik 15”.


Większy laptop i większa bateria

Jak sama nazwa wskazuje, MacBook Pro 16” jest i większy i trochę cięższy. Jeśli masz już akcesoria do MacBook Pro 15”, to, niestety, mogą nie pasować do nowego modelu 16”. A jeśli masz torbę lub plecak, który idealnie pasuje do MacBook Pro 15”, nowy egzemplarz może być za duży. Jeśli chodzi o większą wagę, jest w praktyce niezauważalna podczas zwykłego używania.

Na szczęście Apple wykorzystał dodatkową przestrzeń, aby powiększyć baterię (żywotność baterii była kolejnym ważnym żądaniem użytkowników). Ten laptop ma baterię 100 Wh. Apple podaje, że żywotność baterii wynosi 11 godzin (przy bezprzewodowym przeglądaniu sieci i odtwarzaniu wideo), czyli o godzinę dłużej niż MacBook Pro 15”. Do nowej baterii dołączony jest nowy zasilacz o mocy 96 watów (większy niż 87-watowy zasilacz dołączany do modelu 15”). Mimo że Apple wykazał chęć przywrócenia w MacBook Pro 16” wielu elementów, które były uznawane przez użytkowników, nie zobaczysz jednak odrodzenia użytecznych klipsów do owijania kabli wokół zasilacza.

Sześć głośników i trzy mikrofony

Brzmienie MacBook Pro było zawsze mocną stroną w porównaniu z większością laptopów PC. Wraz z modelem MacBook Pro 16”, Apple idzie o kilka kroków dalej, wyposażając laptopa w sześciogłośnikowy system dźwiękowy i podwójne głośniki nisko tonowe woofer. Dźwięk z tego laptopa jest nie tylko głośniejszy niż w większości innych laptopów, ale także pełniejszy. Głośniki nisko tonowe tworzą bogaty efekt basowy, który nadaje dźwiękowi dużo głębi. Możesz należeć do tych użytkowników, którym nie zależy na jakości wyjściowej głośników laptopa. W końcu laptopy są najczęściej używane w ruchu, więc przez większość czasu ludzie podłączają słuchawki. Jednak wielu użytkowników komputerów Mac używa MacBook z zewnętrznym wyświetlaczem w pracy lub w domu, a ta konfiguracja może również obejmować podłączenie zewnętrznego zestawu głośników. W zależności od wielkości pomieszczenia i tego, jak głośny lubisz dźwięk, w przypadku MacBook Pro 16” te zewnętrzne głośniki mogą nie być już potrzebne.

Weź również pod uwagę, że Apple myśli o MacBook Pro 16” jako o maszynie do produkcji multimediów. Świetny zestaw głośników może pomóc stworzyć materiały wideo lub audio. Mówiąc o produkcji profesjonalnej, Apple uważa, że MacBook Pro 16” jest w stanie nagrywać dźwięk o jakości studyjnej. Oba modele 15” i 16” mają układy trzech mikrofonów, ale układ w model 16” jest unowocześniony. Mówiąca osoba brzmi znacznie lepiej. Nie jest to do końca równe konfiguracji mikrofonu, której użyłby profesjonalista, ale jakość jest wystarczająco dobra, aby można ją było wykorzystać do bardziej wymagających zastosowań. Przy nowej konfiguracji mikrofonu wydaje się, że byłaby to dobra okazja, aby zaktualizować wbudowaną kamerę. Nie. Utknęliśmy na platformie 720p FaceTime HD. Chociaż Apple twierdzi, że z wykorzystaniem MacBook Pro 16” można stworzyć dźwięk o profesjonalnej jakości, nadal będziesz potrzebować zewnętrznej kamery, jeśli chcesz nagrywać materiały wideo. To prawda, że MacBook nie służy do nagrywania wideo tak, jak oddzielna kamera. Jest głównie używany do nagrywania gadających głów lub wykonywania połączeń FaceTime. Ale czy nie byłoby miło, gdyby nawet te filmy miały lepszą jakość obrazu niż ta, którą zapewnia kamera 720p FaceTime HD?

Konkluzja

Apple postawił sobie za cel zaspokojenie wysokich wymagań użytkowników dzięki MacBook Pro 16”. Rezultat może się podobać. Większość użytkowników nie przeszkadza ogólny wzrost gabarytów, zwłaszcza że opłaca się mieć większy ekran i większą baterię, która zapewnia dłuższy czas działania. Chyba nie przesadzimy, gdy powiemy, że nikt nie tęskni za klawiaturą motylkową, zwłaszcza że nowa – nożycowa – jest tak dobra. Mamy wzrost wydajności, choć nie jest przytłaczający, zauważalny bardziej przy produkcji multimediów. MacBook Pro 16” może zawieść ludzi, którzy czekali na kolejną wielką rzecz. Wśród wieloletnich użytkowników narasta przekonanie, że nowości Apple nie są wystarczająco innowacyjne. Czekamy na nowy design, nowe procesory ARM, matrycę nowej generacji czy Face ID. Chociaż nikt poza Apple tak naprawdę nie zna planów, można się założyć, że inżynierowie Apple pracują nad oczekiwaną wielką rzeczą, i to tylko kwestia czasu, kiedy i my ją poznamy. Czekanie jest zawsze najtrudniejsze.

Artykuł za MacWorld, oryginał możesz znaleźć tutaj:

https://www.macworld.com/article/3454905/16-inch-macbook-pro-2019-review.html