Centrum biznesowe iDream.

Profesjonalnie. Na czas.

Apple ogłasza przejście Maca na architekturę Apple Silicon

Programisto! Będziesz zadowolony!

Pierwszy komputer z nowym procesorem powinien być dostępny w sprzedaży pod koniec 2020 roku. Rozpocznie się, tym samym, dwuletni okres przejścia obecnej rodziny komputerów Mac wyposażonych w procesory Intel, na nową architekturę Apple Silicon.

Cupertino, Kalifornia. Historyczny dzień dla komputerów Mac. Apple ogłosił, że zmienia architekturę komputerów Mac na procesory własnej konstrukcji z rodziny Apple Silicon.

Ta fundamentalna zmiana pozwoli utrzymać wiodącą rolę w branży pod względem wydajności. Również pozycja lidera we wdrażaniu przełomowych technologii komputerowych zostanie po stronie Appla. Programiści mogą już teraz zacząć aktualizować swoje aplikacje, aby wykorzystać zaawansowane możliwości, które proponuje Apple Silicon. Przejście na nową rodzinę procesorów w Macach spowoduje, że wszystkie urządzenia Apple będą miały wspólną architekturę. To znacznie ułatwi programistom pisanie i optymalizowanie aplikacji pod kątem całego ekosystemu.

„Od samego początku Mac zawsze wprowadzał duże zmiany, aby pozostać liderem w branży komputerów osobistych. Ogłaszamy przejście na architekturę Apple Silicon, co czyni ten dzień historycznym dla komputerów Mac ”- powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. -„Dzięki potężnym funkcjom Apple Silicon sprawi, że Mac będzie mocniejszy i bardziej wydajny niż kiedykolwiek. Nigdy nie byłem bardziej podekscytowany przyszłością Maca ” – podkreślił.

Apple przedstawił, także, nowy system macOS Big Sur. To kolejna wersja systemu operacyjnego macOS. Największa aktualizacja od ponad dekady, zawierająca rozwiązania, które powinny zapewnić płynne i bezproblemowe przejście na nową architekturę Apple Silicon. Programiści będą mogli łatwo przekonwertować istniejące aplikacje, które pozwolą wykorzystać w pełni zaawansowane technologie nowej architektury Mac.

Universal App Quick Start

W związku ze zmianami, które proponuje Apple, nie mogło zabraknąć, także, profesjonalnego wdrożenia.

Program Universal App Quick Start umożliwi programistom bezbolesne przejście i rozpoczęcie szybkiej pracy z Apple Silicon.

Uczestnicy programu mają zapewniony dostęp do dokumentacji, wsparcia na forach, wersji beta macOS Big Sur i Xcode 12 oraz korzystanie z zestawu Developer Transition Kit (DTK): komputer Mac z procesorem Apple A12Z Bionic, SoC.

Pomimo, że Apple planuje przejście całej rodziny Mac na nowy system operacyjny, nadal będzie jednak publikował nowe wersje obecnego systemu macOS.

Rodzina procesorów System on a Chip (SoC) do komputerów Mac

Od ponad dziesięciu lat zespół inżynierów buduje i doskonali układy scalone z rodziny Apple SoC. Rezultatem jest skalowalna architektura dedykowana specjalnie dla iPhone, iPada i zegarka Apple Watch. Opierając się na tej architekturze, Apple zaprojektował rodzinę procesorów SoC dla komputerów Mac Apple Silicon.

Jej wdrożenie umocni wiodącą pozycję Apple pod względem wydajności komputerów na jednostkę mocy i szybkości pracy procesorów graficznych. Twórcy aplikacji będą mogli tworzyć jeszcze potężniejsze aplikacje profesjonalne i gry. Nowa platforma w połączeniu z taką technologią jak Neural Engine sprawi, że Mac stanie się najlepszą platformą dla aplikacji wykorzystujących mechanizm uczenia maszynowego. Ekosystem Apple stanie się jeszcze bardziej intuicyjny oraz maksymalnie zoptymalizuje oprogramowanie.

MacOS Big Sur a przejście na Apple Silicon

W systemie macOS Big Sur Apple oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym przejście na Apple Silicon powinno przebiegać płynnie i bezproblemowo. Pierwszy to narzędzia w Xcode 12, takie jak natywne kompilatory, edytory i aplikacje debugujące.

Korzystając natomiast z Universal 2, programiści będą mogli łatwo stworzyć aplikację, która wykorzystuje natywną moc i wydajność nowych komputerów Mac w architekturze Apple Silicon. Jednocześnie nadal będą mogli działać na komputerach Mac, z procesorami Intel.

Z kolei technologia Rosetta 2 daje możliwość uruchamiania istniejących aplikacji Mac, które nie zostały jeszcze zaktualizowane. Technologia wirtualizacji umożliwia użytkownikom uruchamianie systemu Linux. Co więcej, developerzy mogą już udostępniać swoje aplikacje na iOS i iPadOS, również na komputerach Mac bez żadnych modyfikacji.

Apple Developer Program – co to takiego?

Uczestnicy programu Apple Developer Program mogą już dziś rozpocząć przenoszenie swoich aplikacji do środowiska Apple Silicon. Program zapewnia dostęp do dokumentacji, wsparcia na forach, wersji beta macOS Big Sur i Xcode 12. Istnieje możliwość korzystania z pakietu DTK, które umożliwi tworzenie i testowanie ich aplikacji w nowym środowisku. Pakiet DTK (musi zostać zwrócony do Apple po zakończeniu programu) składa się z komputera Mac mini z wbudowanym układem Apple A12Z Bionic SoC,16 GB pamięci RAM, 512 GB SSD i różnymi portami we/wy Mac. Programiści mogą zgłaszać się do programu na stronie internetowej www.developer.apple.com. Koszt uczestnictwa wynosi 500 USD.