Centrum biznesowe iDream.

Profesjonalnie. Na czas.

Apple Mac M1: Co musisz wiedzieć przy zakupie nowego Maca z Apple Silicon?

Rodzina komputerów Mac przechodzi ogromną zmianę. Apple zmienia ich architekturę z takiej, w której wykorzystane są procesory i elementy innych firm (m.in. procesory CPU Intel albo procesy graficzne AMD) na własny „system na chipie”. Pierwszy procesor silikonowy Apple z rodziny SoC dla komputerów Mac nosi nazwę M1 (przyp. tłum SoC – ang. System on Chip). To ogromy krok dla Apple. Ale co to oznacza dla Ciebie? W artykule przybliżymy, co oznacza SoC Apple dla użytkownika, jaki ma wpływ na oprogramowanie i odpowiadamy na inne często zadawane pytania.

Co to jest „Apple silicon” M1 chip?

„Apple silicon” (przyp. tłum. silicon – ang. krzem, chip – ang. układ scalony) odnosi się do układów scalonych produkowanych przez Apple. W komputerach Mac zastępują one procesory Intel, które były używane przez ostatnie 14 lat. Ostatecznie zastąpią również procesory graficzne AMD w Mac o wyższych parametrach. Apple silicon chip pojawił się po raz pierwszy w iPadzie.

M1 to pierwszy własny procesor Apple do komputerów Mac. Oto jego specyfikacja:

 • Technologia 5 nanometrów (więcej informacji: https://en.wikipedia.org/wiki/5_nm_process)
 • 8-rdzeniowy procesor główny (CPU)
 • 4 rdzenie
 • 7- lub 8-rdzeniowy procesor graficzny (GPU)
 • 16-rdzeniowy Neural Engine
 • 8 GB lub 16 GB pamięci RAM

Apple nazwał to rozwiązanie System on Chip (SoC). Z reguły płyty komputerów zawierają kilka oddzielnych komponentów. Apple umieścił je wszystkie w jednym układzie scalonym, stąd nazwa. Jeden układ scalony obejmuje procesor główny (CPU), procesor graficzny (GPU), kontrolery USB i Thunderbolt, procesor Secure Enclave, procesor Neural Engine, procesor sygnału obrazu, hardware do przetwarzania dźwięku i kilka innych elementów. Takie podejście powoduje istotnie lepszą wydajność komputerów Mac i znaczące zwiększenie żywotności baterii.

Które komputery Mac mają Apple silicon?

Apple zdecydował, że nowe rozwiązanie zostanie wdrożone do rodziny Mac o podstawowych parametrach, bardziej popularnych wśród zwykłych konsumentów.

 • MacBook Air (cena rekomendowana 5 199,00 zł lub 6 499,00 zł)
 • 13-calowy MacBook Pro (cena rekomendowana 6 699,00 zł lub 7 699,00 zł)
 • Mac mini (cena rekomendowana 3 699,00 zł lub 4 699,00 zł)

 

Apple przewiduje, że w okresie kolejnych dwóch lat cała rodzina Mac przejdzie na rozwiązanie Apple silicon.
Czekamy więc na kolejne odsłony.

Czy dostępne są komputery Mac z procesorem M1
i pamięcią RAM większą niż 16 GB?

Póki co nie. Wielkość pamięci RAM w komputerach Mac z procesorem M1 jest punktem spornym dla niektórych klientów. Zwłaszcza tych, którzy są przyzwyczajeni do posiadania większych zasobów. Apple Silicon wykorzystuje „zunifikowaną architekturę pamięci” (ang. Unified Memory Architecture, UMA), która różni się od tradycyjnych rozwiązań w komputerach, w tym w komputerach z procesorem Intel. UMA jest wydajna i szybka. Jest więcej niż pewne, że nie potrzebujesz tak dużej pamięci RAM, jak do tej pory potrzebowały dotychczasowe komputery

Czy komputery Mac z procesorami Intel są nadal dostępne?

Droższe komputery Mac (o wyższych parametrach) nadal wyposażone są procesory Intel (w tym mocniejsze modele MacBook Pro 13”, Mac mini i MacBook Pro 16”). Te komputery są kupowane głównie przez zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują mocniejszych maszyn.

Nie jest tak, że M1 Apple nie radzi sobie z obciążeniem. Użytkownicy tej klasy komputerów chcą więcej pamięci RAM, mocniejszych procesorów graficznych i innych funkcji, których nie ma obecnie w komputerach z Apple M1.

Apple planuje, że wprowadzenie na rynek rozwiązania Apple silicon dla całej rodziny Mac nastąpi w ciągu dwóch lat. M1 to dopiero początek.

Czy powinniśmy kupować komputery Mac z procesorami Intel?

W naszych testach (MacBook Air, MacBook Pro 13 i Mac mini wyposażone w M1) widzieliśmy niespotykaną wydajność. Są zdecydowanie dużo szybsze niż ich odpowiedniki z Intelem. Co ważniejsze, żywotność baterii wydłuża się o wiele godzin. Jeśli rozważasz tańszy komputer Mac, trudno jest znaleźć argumenty przeciw nowym modelom opartym na M1.

Jednak komputery Mac z procesorami Intel nadal dobrze się spisują. Jeśli Mac ma procesor Intela, nie musisz go wykluczać. To dobre komputery.

Jeśli jednak w ogóle się nie spieszysz, możesz poczekać i zobaczyć, co Apple zaproponuje dla pozostałych segmentów rodziny Mac. Bloomberg informuje, że wiosną i jesienią 2021 roku możemy zobaczyć kolejne odsłony Mac z rozwiązaniem Apple silicon. Analitycy twierdzą, że technologia Apple silicon w kolejnych modelach Mac uczyni je „bardziej ambitnymi niż myślą niektórzy obserwatorzy branży”.

Czy Apple nadal będzie obsługiwać komputery Mac z procesorem Intel?

Apple zapowiedział, że będzie nadal zapewniać wsparcie dla swoich komputerów Mac z procesorami Intel. Nawet po całkowitym przejściu na rozwiązanie Apple silicon. Apple sprzedał miliony komputerów Mac z procesorem Intel na przestrzeni ostatnich lat i wie, że wielu jego klientów będzie używało ich jeszcze przez długi czas. Pewnie kiedyś Apple zaprzestanie wsparcia starszych wersji komputerów, ale to nie nastąpi szybko.

Można się spodziewać, że nowe wersje systemu macOS i towarzyszące im aplikacje będą dostępne dla komputerów Mac z procesorami Intel do co najmniej 2024 r., a oficjalna pomoc techniczna Apple będzie znacznie wykraczać poza ten horyzont czasowy

Czy moje oprogramowanie będzie działać na Mac
z Apple silicon?

Apple dołożył wszelkich starań, aby oprogramowanie działało na nowych procesorach. Jeśli używasz aplikacji Apple, takich jak iMovie, Pages czy Keynote, to one działają na nowych modelach. Większość oprogramowania innych developerów również powinna działać. (Sposób działania programów na Mac z Apple silicon opisaliśmy w następnej sekcji).

Istnieje kilka okoliczności, w których oprogramowanie może jednak nie działać poprawnie. Jeśli używasz aplikacji, która nie była aktualizowana od dłuższego czasu, możesz mieć problem. Podobnie, jeżeli masz oprogramowanie wykonane na zamówienie. Jeśli nadal korzystasz z aplikacji, która została już wycofana, istnieje szansa, że ​​nie będzie działać poprawnie na nowym Mac. Większość problemów ze zgodnością związana jest z faktem, że aplikacje nie zostały zaktualizowane do systemu macOS Big Sur, który jest preinstalowany na komputerach Mac M1.

Przed zakupem Mac z Apple silicon warto skonsultować się z twórcami ulubionych aplikacji pod kątem ich zgodności. Ich odpowiedź może pomóc w określeniu, czy możesz już teraz przejść na nowy system, czy może powinieneś jeszcze poczekać. Na przykład, w chwili pisania tego tekstu, Avid Pro Tools, popularny pakiet do edycji audio, nie jest kompatybilny zarówno z Apple Silicon, jak i macOS Big Sur. Ci klienci muszą czekać.

Witryna internetowa https://isapplesiliconready.com/pl ciągle aktualizuje listę programów pod kątem ich zgodności z Apple silicon. Możesz tam sprawdzić, czy aplikacja ma już wersję natywną, działa przez Rosetta 2 lub w ogóle nie działa.

O co chodzi z aplikacjami „uniwersalnymi”, „emulacją”, „Rosetta2” i „natywnym” oprogramowaniem?

Oprogramowanie jest tworzone z myślą o określonym sprzęcie. W przeszłości oprogramowanie było tworzone dla komputerów Mac z procesorami Intel, które używają zestawu instrukcji x64. Obecnie wymaga się, aby programy były zgodne z oboma standardami: x64 i Apple silicon (wykorzystujących zestaw instrukcji ARM).

Istnieje kilka terminów opisujących platformę programu, na którą zostało stworzone. Oto i one:

 • Natywny: oprogramowanie napisane specjalnie dla platformy, na której jest używane. Oprogramowanie, które jest natywne dla Apple Silicon, działa tylko na Apple Silicon.
 • Uniwersalny: oprogramowanie, które działa na komputerach Mac zarówno z procesorem Intel jak i Apple silicon.
 • Emulacja: możliwość pobrania aplikacji napisanej dla jednej platformy i przetłumaczenia jej tak, aby działała na drugiej platformie.
 • Rosetta 2: nazwa narzędzia do tłumaczenia oprogramowania z jednego na drugi standard.Dowiedz się więcej o korzystaniu z aplikacji w Rosetta2.

Gdy po raz pierwszy uruchomisz aplikację, która nie jest zgodna z Apple Silicon, pojawi się alert z pytaniem, czy chcesz zainstalować Rosettę (warstwa potrzebna „do przetłumaczenia”, aby uruchomić aplikację). Raz zainstalowana działa we dla wszystkich aplikacji, które tego potrzebują. Nie zobaczysz już podobnego ostrzeżenia ponownie.

Czy aplikacje na iPhone’a i iPada działają na komputerach Apple silicon?

Mogą. To od programisty zależy czy chce udostępnić swoje aplikacje na Maca. Aby sprawdzić, czy aplikacja na iPhone’a lub iPada jest dostępna, zajrzyj do App Store na Mac z Apple silicon (aplikacje na iPhone’a i iPada nie pojawiają się w App Store dla komputerów Mac z procesorem Intel). Jeśli już zapłaciłeś za aplikację na swojego iPhone’a lub iPada, nie musisz jej kupować ponownie.

Ponieważ Mac nie ma ekranu dotykowego, Apple oferuje rozwiązania Touch Alternatives. Na przykład możesz użyć klawiszy strzałek na Macu, aby wykonać przesunięcie (ang. swipe). Aplikacje na iPhone’a działają ze stałym rozmiarem okna, podczas gdy rozmiar niektórych aplikacji na iPada można zmieniać.

Czy moje akcesoria będą nadal działać z komputerami Apple Silicon Mac?

Komputery Mac Apple silicon są wyposażone w porty Thunderbolt/ USB 4. Jeśli miałeś Mac z portami Thunderbolt 3/ USB-C, możesz połączyć się do nowego w ten sam sposób. Złącza Thunderbolt/ USB mają ten sam kształt i większość tych samych możliwości technicznych.

Jeśli używasz adapterów USB-A na USB-C lub stację hub, powinny one również działać poprawnie (przyp.  tłum. przed korzystaniem z dotychczasowych akcesoriów sprawdź, czy nie powodują problemów. Niektóre mogą powodować poważne uszkodzenia ze spaleniem płyty głównej włącznie).

Urządzenia bezprzewodowe wykorzystują ten sam standard wymiany danych, którego używałeś na starym Mac. Jeśli jednak używasz wysokiej klasy sprzętu do zastosowań profesjonalnych (np. video czy audio), przed zainwestowaniem w nowym Macu skonsultuj się z producentem.

Czy mogę używać mojego etui / pokrowca / torby 
z notebookami Apple silicon?

Modele MacBook Air czy MacBook Pro 13 z Apple silicon mają identyczny design jak ich poprzednicy. Więc nie będziesz miał problemu z etui i pokrowcami.

Z jaką wersją macOS współpracują komputery Mac Apple Silicon?

Nowe komputery Mac mają zainstalowany fabrycznie 11 system operacyjny macOS Big Sur. Nie działają z poprzednimi wersjami systemu macOS.

Nowy system operacyjny może stanowić problem dla użytkowników, którzy nadal używają starszej wersji systemu macOS (np. macOS Mojave, który jest ostatnią wersją obsługującą programy 32-bitowe). W tej sytuacji musisz zaktualizować aplikacje 32-bitowe do wersji 64-bitowej lub znaleźć ich nowszy wersje, kompatybilne z Mac M1.

Czy na komputerach Mac Apple Silicon można uruchomić system Windows?

W chwili pisania tego tekstu Boot Camp nie działa z komputerami Mac Apple silicon. Póki co nie możesz uruchomić systemu Windows. Wg Apple, aby uruchomić system Windows na Mac M1, musiałbyś używać systemu Microsoft Windows w wersji ARM. Ale licencja Microsoft Windows obecnie nie zezwala na instalację na komputerze Mac. Ostateczna decyzja należy do Microsoft.  Inne aplikacje do wirtualizacji, takie jak Parallels lub VMware Fusion również jeszcze nie są działają na M1. Dobrą wiadomością jest to, że obie firmy ogłosiły, że pracują nad kompatybilnością. Nic nie wiadomo o VirtualBox.

CodeWeavers potwierdził, że wirtualizacja CrossOver działa poprawnie. CrossOver nie emuluje jednak systemu operacyjnego Windows. Umożliwia uruchomienie na Mac programów stworzonych dla systemu Windows. Jeśli nigdy nie korzystałeś z CrossOver, możesz skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej (sprawdź https://www.codeweavers.com/crossover).

Jak przenieść dane ze starego Mac z procesorem Intel na nowy komputer
Apple silicon?

Ta procedura nie uległa zmianie dla modeli Mac Apple silicon.

Artykuł za MacWorld, oryginał możesz znaleźć tutaj:

https://www.macworld.com/article/3598017/apple-m1-macs-what-you-need-to-know-about-buying-new-apple-silicon-macs.html