Który procesor Apple potrzebujesz? M1

 

M1 to pierwszy autorski czip Apple ©Apple

Październik 2020 na zawsze odznaczy się w historii branży IT. Apple zaprezentowało pierwszy w pełni zaprojektowany przez siebie procesor, który na zawsze zmienił postrzeganie konstrukcji komputera. Czip Apple M1 oferuje znacznie znacznie wyższą moc niż większość dotychczasowych Mac’ów, przy zachowaniu niespotykanej dotąd oszczędności energii. Dodatkowo komputery go posiadające zostały wycenione na około 5-6 tysięcy złotych. Nic dziwnego, że już 3 miesiące później słyszeliśmy o rekordowych wynikach sprzedażowych Apple w segmencie komputerów.

Teraz, ponad półtora roku po premierze M1, rodzina autorskich procesorów rozrosła się aż do 4 wersji. Możesz wybrać M1, M1 Pro, M1 Max lub M1 Ultra. Czipy Apple oprócz samego procesora, posiadają wewnątrz kartę graficzną oraz pamięć RAM. Pozwala to na wyjątkowe połączenie tych trzech najważniejszych komponentów. Na początek wyjaśnijmy jedno- wszystkie procesory należą do pierwszej generacji. Żaden nie jest następcą innego, zaprojektowane są jednak do innych zadań. Który więc będzie najlepszy dla Ciebie?

M1

Pierwszy autorski procesor został umieszczony w trzech najtańszych komputerach Apple. MacBook Air, podstawowy Pro oraz Mac Mini dedykowane są do codziennego użytku. Od wieczornego przeglądania internetu, przez przejrzenie i korektę zdjęć, drobne arkusze Excela, po okazjonalne złożenie filmu. M1 okazał się jednak wystarczająco szybki by wielu półprofesjonalnych twórców wybrało go jako podstawowe narzędzie pracy. 

8-mio rdzeniowa konstrukcja została podzielona tak, że 4 z nich (tzw. „High Efficiency Cores”) poświęcone są zadaniom, w których moc nie jest najważniejsza. Pozwalają na niski pobór prądu, co przekłada się na wydłużony czas pracy na baterii. Pozostałe 4 („High Performance Cores”) wykorzystywane są, gdy obciążysz komputer bardziej skomplikowanym zadaniem, jak skomplikowany arkusz kalkulacyjny, obróbka serii dużych zdjęć, czy nawet montaż filmu 4K w DaVinci Resolve. Co więcej M1 jest konstrukcją ARM, tak jak iPhone czy iPad. Pozwala to na jeszcze lepszą komunikację z resztą ekosystemu, czy uruchamianie aplikacji przeznaczonych na iOS. 

Mobilna architektura ma też jeszcze jeden plus. Czip ten potrzebuje znacznie mniej prądu i generuje dużo mniej ciepła niż tradycyjna konstrukcja. Pozwoliło to na całkowite usunięcie wentylatora w MacBooku Air. Pozostałe modele uruchamiają go dopiero w skrajnie obciążonych momentach. Wszystkie wymienione Mac’i są znacznie cichsze i dużo mniej odwracają uwagę od tego na czym chcesz się skupić.

Dla kogo M1 jest dobrym wyborym?

Urządzenia z tym procesorem będą świetne jako uniwersalne komputery. Długo trzymają baterię gdy oglądasz ulubione seriale. Podołają większości Twoich kreatywnych hobby. Poradzą też sobie z bardziej obciążającą codzienną pracą. To idealny kompromis między mocą, a lekkością. Są ciche, lekkie i naprawdę szybkie. 

Kiedy powinieneś jednak rozważyć M1 Pro? Odpowiedź znajdziesz w następnym artykule tej serii.